Οι Δ.Ο.Υ αποτελούν υπηρεσίες αιχμής στους νευραλγικούς τομείς της βεβαίωσης και της αναγκαστικής είσπραξης των δημοσίων εσόδων. Στην αντίστοιχη υπηρεσία του Νομού μας βρέθηκε ο υπ.βουλευτής της ΝΔ Φώντας Μπαραλιάκος, για να συνομιλήσει με υπαλλήλους και να τους συγχαρεί για το έργο τους.
“Οι Δ.Ο.Υ οφείλουν να αναδιοργανωθούν, να εξελιχθούν σε έναν πρότυπο Οργανισμό διασφάλισης των δημοσίων εσόδων, ο οποίος θα θεμελιώσει μία σχέση εμπιστοσύνης με τους πολίτες, θα ενισχύσει την φορολογική συμμόρφωση και θα καταπολεμήσει φαινόμενα φοροαποφυγής, φοροδιαφυγής και λαθρεμπορίου, με απώτερο σκοπό την αύξηση των εσόδων και τη βελτίωση των μεγεθών της οικονομίας.
Στη ΝΔ υπάρχει σχεδιασμός για την εύρυθμη και αποτελεσματική λειτουργία των ελεγκτικών μηχανισμών των Δ.Ο.Υ με στόχο την ενίσχυση του φοροελεγκτικού και φοροεισπρακτικού μηχανισμού” ήταν η χαρακτηριστική δήλωση του υπ.βουλευτή.
![Δ.Ο.Υ, αιχμή στην είσπραξη δημοσίων εσόδων...!!! 2 65645350 726046804495346 1268129995117559808 n](https://i1.wp.com/fontasbaraliakos.gr/wp-content/uploads/2019/07/65645350_726046804495346_1268129995117559808_n.jpg?fit=750%2C560&ssl=1)
![Δ.Ο.Υ, αιχμή στην είσπραξη δημοσίων εσόδων...!!! 3 65727497 2876579865901173 2099305792954957824 n 1](https://i2.wp.com/fontasbaraliakos.gr/wp-content/uploads/2019/07/65727497_2876579865901173_2099305792954957824_n-1.jpg?fit=750%2C1005&ssl=1)
![Δ.Ο.Υ, αιχμή στην είσπραξη δημοσίων εσόδων...!!! 4 65837664 206381650260909 2459304050420613120 n](https://i1.wp.com/fontasbaraliakos.gr/wp-content/uploads/2019/07/65837664_206381650260909_2459304050420613120_n.jpg?fit=750%2C1005&ssl=1)